Małe dzieci rozwijają się w bardzo wielu kierunkach, niektóre z nich czasem trudno nam nawet fachowo nazwać. Jednym z kierunków rozwoju jest grafomotoryka, Wartą ją ćwiczyć już od najmłodszych lat. Oto dlaczego.
Czym jest grafomotoryka?
Pod tym naukowym pojęciem kryje się przede wszystkim umiejętność pisania i rysowania. To nie oznacza wcale, że dwu lub trzylatek powinien ćwiczyć pisanie. Ale już w tym wieku powinno się zaczynać pierwsze ćwiczenia. Grafomotoryka to w pewnym sensie umiejętność śledzenia, czy podążania za kształtem, która łączy w sobie umiejętności motoryczne oraz koordynację wzrokowo- ruchową. A takie ćwiczenia można zacząć już bardzo wcześnie.
Jak ćwiczyć grafomotorykę u najmłodszych dzieci
Wbrew pozorom do ćwiczeń grafomotorycznych nie trzeba od razu wręczać dziecku kredek i pisaków. Pierwsze ćwiczenia w tym kierunku to mogą być różnego rodzaju zabawy, takie jak wskazywanie zabawek, czy obrysowywaniem paluszkiem kształtów.
Nieco starszym dzieciom można już zadawać śledzenie palcem po różnego rodzaju liniach i szlaczkach. Klasycznymi ćwiczeniami z zakresu grafomotoryki są też wszelkiego rodzaju obrazki w których trzeba powstają dzięki połączeniu kropek, oraz labirynty w których dziecko musi narysować drogę do celu.
Dowiedz się więcej na Eduksiegarnia.pl