Jak ćwiczyć z dzieckiem czytanie ze zrozumieniem?

Człowiek, bez wątpienia, uczy się przez całe życie. Niekiedy część wiedzy odchodzi w zapomnienie, jeśli na przykład nie jest wykorzystywana na co dzień. Z innych umiejętności korzysta się codziennie – często nawet nieświadomie.

Podstawowe kalkulacje w głowie, logiczne myślenie czy czytanie ze zrozumieniem – to z pewnością podstawowe umiejętności wykorzystywane w życiu, których warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat.

Jak ćwiczyć z dzieckiem czytanie ze zrozumieniem?

Dzieci w placówkach wychowawczych uczone są wielu ważnych umiejętności. Niektóre z nich – na przykład czytanie ze zrozumieniem – warto trenować również w domu. Można zrobić to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy wziąć do ręki bajeczkę poprosić dziecko, aby czytał fragment po fragmencie. Po każdym akapicie lub każdej stronie należy zapytać maluszka co zrozumiał i co zapamiętał z danego tekstu. Warto wówczas zamknąć książkę i kazać opowiadać mu swoimi słowami.

Ile dziennie poświęcać czasu na czytanie?

Nie ulega wątpliwości, że w zabieganym świecie nie ma się zbyt wiele wolnego czasu. Wiedzą o tym zwłaszcza rodzice, którzy dysponują tym czasem w jeszcze bardziej ograniczonym wymiarze. Warto jednak wygospodarować trochę czasu, aby ćwiczyć z dzieckiem czytanie ze zrozumieniem. Wystarczy jeśli będzie to 15 minut dziennie. Znacznie bardziej ważna jest regularność niż długość samego ćwiczenia.